ឯក​ឧត្តម សាយ សំអាល់ អញ្ចើញបើក​ការ​ដ្ឋានសាងសង់​រមណីយ​ដ្ឋាន​ឆ្នេរ​ខ្សាច់​កម្សាន្ត​សាធារណ:កម្រិត​ខ្ពស់ “ឆ្នេរ​ព្រែក​ត្រែង” ខេត្ត​ព្រះសីហនុ
ឯក​ឧត្តម សាយ សំអាល់ ឧបនាយក​រដ្ឋ​មន្ត្រី រដ្ឋ​មន្ត្រី​ក្រសួង​ដែនដីនគ​រូបនីយ​កម្ម និង​សំណង់ ជា​ប្រធានគណ:កម្មាធិ​ការ​ជាតិ​គ្រប់​គ្រង​អភិវឌ្ឍ​តំបន់​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​កម្ពុជា និង​លោក​ជំទាវ បាន​អញ្ចើញបើក​ការ​ដ្ឋានសាងសង់​រមណីយ​ដ្ឋាន​ឆ្នេរ​ខ្សាច់​កម្សាន្ត​សាធារណ: កម្រិត​ខ្ពស់ “ឆ្នេរ​ព្រែក​ត្រែង” ស្ថិត​នៅ​ភូមិ៣ សង្កាត់លេខ១ ក្រុង-ខេត្ត​ព្រះសីហនុ ដោយ​មាន​ការ​ចូល រួមពី​ប្រធាន​ក្រុម​ប្រឹក្សា​ខេត្ត ឯក​ឧត្តម អភិបាល​ខេត្ត ឯក​ឧត្តម លោក​ជំទាវ​ថ្នាក់​ដឹកនាំ​ក្រសួង​ដែនដី អភិបាល​ក្រុង ស្រុក​ទាំង៦ ប្រធាន​មន្ទីរ អង្គ​ភាព នៅ​បរិវេណ​ឆ្នេរ​ព្រែក​ត្រែង ព្រឹក​ថ្ងៃ​អង្គារទី១១ ខែ​មីនា ឆ្នាំ២០២៥ ។
គម្រោងអភិមឌ្ឍ​រមណីយ​ដ្ឋាន​ឆ្នេរ​ច្បាប់​កម្សាន្ត​សាធារណៈ​កម្រិត​ខ្ពស់ “ឆ្នេរ​ព្រែក​ត្រែង” ជា​គម្រោងស្ថារ​លើក​កម្ពស់​សោភ័ណ ភាព​ឆ្នេរ​ព្រែក​ត្រែង
១. រៀបចំ​កែលម្អ និង​ការពារ​ឆ្នេរ​ខ្សាច់សរ​ធម្មជាតិ​ប្រណិត​កម្រិត​ខ្ពស់​សម្រាប់​សាធារណជន​និង​ទេសចរ​។
២. រៀបចំ​តំបន់​សុវត្ថិភាព​សម្រាប់​លេង​ទឹកស​មុទ្រ​កម្សាន្ត និង​រៀបចំប៉ម​ឆ្នាំ​សមុទ្រ​សម្រាប់​ការពារ​សុវត្ថិភាព​។
៣. រៀបចំសួន​ច្បារ​សាធារណៈ ដាំ​ដើមឈើ​បណ្តាញ​បៃតង និង​កន្លែងពិកនិក​កម្សាន្ត នៅលើដី​ចំណី​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​សម្រាប់​សាធារណជន និង​ទេសចរ​។
៤. រៀបចំ​ផ្លូវ​ថ្មើរជើង​ដោយ​មាន​ផ្លូវ​សម្រាប់ជន​មាន​ពិការ​ភាព​នៅលើដី​ចំណី​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​ស្រប​តាម​បណ្តោយ​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​។
៥. រៀបចំ​កន្លែង​អង្គុយលម្តែ កន្លែង​លេង​កីឡា ឡាន​ម្ហូប​ដែល​មាន​ស្តង់ដា​អន្តរជាតិ សម្រាប់​សាធារណជន និង​ទេសចរ​។
៦. រៀបចំ​បន្ទប់​ទឹកសាធារណៈ​ដោយ​មាន​បន្ទប់​ទឹក​សម្រាប់ជន​មាន​ពិការ​ភាព​។
៧. ជួសជុល​កែលម្អ​កញ្ចុះ​ចាស់ៗ​ដែល​មាន​ស្រាប់​សម្រាប់​សាធារណជន និង​ទេសចរ​។
៨. រៀបចំ​តម្លើង​ឆត្រ​ប្រក់​ស្បូវ​សម្រាប់​សាធារណជន និង​ទេសចរ​។
៩. រៀបចំ​ចំណត​រថយន្ត និង​ចំណតយាន​យន្ត​សាធារណៈ​នៅ​ក្នុង​តំបន់រណប​។
១០. រៀបចំ​ប្រព័ន្ធលូ​រំដោះ​ទឹក​ភ្លៀង ប្រព័ន្ធលូ​ទឹក​កខ្វក់ និង​ប្រព័ន្ធអាង​ប្រព្រឹត្ត​កម្ម​ទឹក​កខ្វក់ ស្រប​តាម​បទដ្ឋាន​បច្ចេក ទេស​បរិស្ថាន ជា​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​ដែល​ស្អាត​បំផុតលើសកល​លោក​។
១១. រៀបចំ​ប្រព័ន្ធ​គ្រប់​គ្រង​សំណល់​រឹង និង​បន្ទប់​ស្តុក​សំរាម​ស្រប​តាម​បទដ្ឋាន​បច្ចេកទេស​បរិស្ថាន ជា​ឆ្នេរ​សមុទ្រ​ដែល​ស្អាត​បំផុតលើសកល​លោក​។
នៅ​ពេលសាងសង់​រមណីយ​ដ្ឋាន​ឆ្នេរ​ខ្សាច់​កម្សាន្ត​សាធារណ:កម្រិត​ខ្ពស់ “ឆ្នេរ​ព្រែក​ត្រែង” រួចរាល់ ខេត្ត​ព្រះសីហនុ និង​កាន់តែ​មាន​ការ​ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ និង​អ្នក​វិនិ​យោគិន​កាន់តែ​ច្រើន​បន្ថែម​ទៀត​មកលេង​កម្សាន្ត​នៅ​ខេត្ត​ព្រះសីហនុ ។